środa, 05 październik 2022 10:47

Domowe wybielanie zębów – czy warto ryzykować?

pixabay pixabay

Wśród popularnych zabiegów stomatologicznych bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się wybielanie. W internecie gro osób szuka informacji na temat skutecznego i szybkiego wybielania zębów metodami domowymi lub przy udziale preparatów z aptek bez recepty.

Jakie są koszty i opinie na temat domowego wybielania zębów w porównaniu do profesjonalnego zabiegu?

Wybielanie zębów w domu – jakie preparaty z apteki są stosowane
Wśród najczęściej występujących opinii w internecie widnieją polecenia preparatu wybielającego zęby – Biała Perła. Na tzw. system wybielający składają się tubki z preparatem zawierającym nadtlenek wodoru oraz substancje wspomagające działanie preparatu, nakładki z materiału syntetycznego do nałożenia na z żelem wybielającym na zęby, często w zestawie jest etui do wygodnego i higienicznego przechowywania nakładek.

Preparat biała perła posiada ograniczoną ilość substancji aktywnej, przez co jej rozsądne stosowanie nie będzie szkodliwe dla zdrowia, oraz samego szkliwa zębów.

W ofercie aptek znajdują się również inne preparaty wybielające. Stosowane w nich substancje zwykle opierają się na nadtlenku wodoru. Różnicą są sposoby nakładania substancji na zęby. Paski wybielające posiadają odpowiednią dawkę żelu wybielającego która powinna wystarczyć na pojedynczy zabieg. Ich stosowanie bywa bardziej wygodne niż trzymanie w ustach, na zębach nakładki z żelem – wywołuje to ślinotok i dyskomfort.

Pasty wybielające dostępne w sklepach czy drogeriach mogą być bardziej zalecane jako dodatek do kuracji wybielającej zęby. Z uwagi na małą ilość aktywnych substancji wybielających, oraz dużą zawartość fluoru spełniają one bardziej funkcję higieniczną niż aktywnie rozpuszczają zabrudzenia.

Domowe sposoby wybielania zębów

Zanim nastąpiła popularyzacja farmakologicznych środków wybielających zęby często stosowano domowe sposoby do poprawy wyglądu własnego uzębienia.

Soda oczyszczona – najpopularniejszy środek do wybielania
Wśród środków niespecjalistycznych najczęściej wybiera się do wybielania zębów sodę oczyszczoną. Ten produkt bardzo dobrze znany jest gospodyniom domowym – z uwagi na łatwość użytkowania i możliwość powszechnego stosowania – przy czyszczeniu powierzchni ceramicznych, niwelowaniu przykrych zapachów, ale też przy domowym wybielaniu zębów. Sodę oczyszczoną wykorzystuje się do namaczania włókiem szczoteczki do zębów, oraz płucze roztworem wodnym jamę ustną. Stosowanie sody oczyszczonej do wybielania zębów posiada szereg negatywnych skutków ubocznych. Duże stężenie daje widoczne efekty, są one jednak krótkotrwałe. Silniej i dłużej wpływa ona na szkliwo zębów, demineralizuje i podwyższa podatność na przebarwienia.

Kwasek cytrynowy a wybielanie zębów
Kolejny sposób na wybielanie zębów domowymi metodami to kwas z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok wciera się wacikiem lub palcem w szkliwo zęba. Efekty stosowania kwasku cytrynowego są bardzo mało widoczne, a charakterystyka chemiczna i reakcja szkliwa na silny kwas przyspiesza erozję i może wywołać nadwrażliwość zębiny.

Więcej w tej kategorii: Jak ukryć niedoskonałości cery? »