Spis treści:
- Jak przebiega produkcja oleju z nasion?
- Czy kwas linolowy w olejach z nasion jest szkodliwy?
- Co mówią badania kliniczne o wpływie olejów z nasion na zdrowie?
Jak przebiega produkcja oleju z nasion?
Pozyskiwanie oleju z nasion jest bardziej złożone niż w przypadku tłoczenia oliwek czy awokado. W procesie ekstrakcji często stosuje się rozpuszczalnik o nazwie heksan, który oddziela tłuszcz od reszty nasiona. Heksan jest również wykorzystywany w produkcji suplementów diety i ekstraktów naturalnych.
Zgodnie z publikacją z 2022 roku w czasopiśmie naukowym "Foods", heksan może być toksyczny w formie gazowej, jednak w procesie produkcyjnym jego pozostałości są usuwane. Amerykańska Agencja ds. Substancji Toksycznych i Rejestru Chorób uznała, że ewentualne śladowe ilości heksanu w olejach roślinnych nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Po zakończeniu ekstrakcji heksan ulega odparowaniu, a składniki odżywcze oleju pozostają nienaruszone.
Czy kwas linolowy w olejach z nasion jest szkodliwy?
Olej z nasion zawiera głównie tłuszcze jedno- i wielonienasycone, w tym kwas linolowy, należący do rodziny omega-6. Kwas ten jest jednym z dwóch niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie potrafi sam wytwarzać.
Drugim jest kwas alfa-linolenowy z grupy omega-3. Oba pełnią ważną rolę w diecie, jednak istotna jest proporcja między nimi. Nadmiar omega-6 w diecie może nasilać procesy zapalne, dlatego zaleca się uzupełnianie jadłospisu o źródła tłuszczów omega-3. Do takich należą między innymi siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie oraz tłuste ryby.
Co mówią badania kliniczne o wpływie olejów z nasion na zdrowie?
Silne dowody z badań klinicznych wskazują, że zastąpienie części tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami jedno- lub wielonienasyconymi może korzystnie wpływać na zdrowie układu krążenia i zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. To oznacza, że mimo kontrowersji, oleje z nasion mogą mieć zastosowanie w zbilansowanej diecie, o ile ich spożycie jest właściwie zrównoważone z innymi źródłami tłuszczów.
Wnioski wynikające z obserwacji naukowców koncentrują się na potrzebie zachowania równowagi między spożyciem kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. W kontekście zdrowia populacyjnego istotne staje się nie tylko źródło tłuszczu, ale też jego ilość oraz obecność innych składników odżywczych w diecie.
"Zastąpienie tłuszczów nasyconych tłuszczami jedno- i wielonienasyconymi wspiera zdrowie serca i może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2." - czasopismo Foods
Rzetelne podejście do tematu olejów z nasion wymaga analizy zarówno procesu ich produkcji, jak i wartości odżywczych oraz ich roli w codziennej diecie. W ocenie dietetyków kluczowa jest nie eliminacja, a świadome i zrównoważone spożycie tego rodzaju tłuszczów.
Źródło: MedicalXpress