- Dlaczego pacjenci w regionach o wysokim nasłonecznieniu mogą potrzebować wyższych dawek botoksu?
- Jakie były wyniki badania porównującego dawki botoksu w różnych klimatach?
- Jakie czynniki mogą wpływać na skuteczność botoksu oprócz klimatu?
- Co sugeruje dr Kim L. Borsky w odniesieniu do protokołów dawkowania botoxks?
- Jakie znaczenie mają wyniki badań dla chirurgów plastycznych wykonujących zabiegi botoksu?
Badania dr. Kim L. Borsky w Stoke Mandeville Hospital
Wyniki sugerują, że chirurdzy plastyczni mogą potrzebować dostosować swoje protokoły dawkowania botoksu, aby uwzględnić wpływ klimatu na efekty tego zabiegu kosmetycznego.
„W krajach o wyższym nasłonecznieniu mogą być potrzebne wyższe dawki botoksu, aby osiągnąć taki sam stopień paraliżu mięśni czoła, jak w krajach mniej słonecznych” - dr. Kim L. Borsky z Stoke Mandeville Hospital w Aylesbury, UK
Porównanie grupy "wysokie nasłonecznienie" i "niskie nasłonecznienie"
Podanie botoksu jest najczęstszą minimalnie inwazyjną procedurą kosmetyczną wykonywaną przez chirurgów plastycznych. Zgodnie ze statystykami ASPS, w 2022 roku wykonano ponad 8,7 miliona zastrzyków neuromodulatorów, takich jak toksyna botulinowa typu A, znana szerzej jako botoks. Botoks blokuje sygnały nerwowe do wstrzykiwanych mięśni, powodując ich odwracalny paraliż, co pozwala na złagodzenie i wygładzenie zmarszczek.
Chirurdzy plastyczni zauważyli różnice w poprawie osiąganej dzięki zastrzykom botoksu. Chociaż wiadomo, że na odpowiedź na zabieg wpływają takie czynniki jak masa mięśniowa, płeć, wiek i etniczność, inne, niezidentyfikowane czynniki mogą również odgrywać rolę.
Dr. Borsky i jej zespół porównali wyniki leczenia botoksem w dwóch grupach pacjentek: grupie „wysokie nasłonecznienie” składającej się z 292 kobiet z Malty oraz grupie „niskie nasłonecznienie” z 231 kobiet leczonych w Londynie, UK. Pacjentki na Malcie były leczone latem, podczas gdy pacjentki w UK zimą.
Adaptacja dawek botoksu do klimatu
Pacjentki przeszły zastrzyki botoksu w mięśnie glabellarne dolnej części czoła, wszystkie zabiegi były wykonywane przez doświadczonych chirurgów plastycznych zgodnie ze standardową techniką. Podczas wizyt kontrolnych pacjentki otrzymywały dodatkowe dawki, aby osiągnąć „pełny paraliż kliniczny”. Porównano całkowitą dawkę botoksu potrzebną do osiągnięcia tego efektu między grupami „wysokie nasłonecznienie” i „niskie nasłonecznienie”.
Wyniki wykazały wyższą średnią całkowitą dawkę botoxu w grupie „wysokie nasłonecznienie”: 29,2 jednostki w porównaniu do 27,3 jednostek w grupie „niskie nasłonecznienie”. Pacjentki na Malcie otrzymały również wyższą średnią dawkę uzupełniającą: 2,24 jednostki w porównaniu do 1,98 jednostki. Różnice w dawkach botoksu pozostały istotne po uwzględnieniu wieku i innych czynników.
Dlaczego pacjentki w słonecznych klimatach potrzebują więcej botoksu? Dr. Borsky i jej zespół spekulują, że różnica może wynikać z większego rozwoju i funkcjonalnej aktywacji mięśni glabellarnych, głównej grupy mięśni zaangażowanej w mrużenie oczu. Inne możliwości to wpływ wyższych temperatur lub bezpośrednie działanie światła słonecznego na odpowiedź na botoks.
Naukowcy zauważają, że niewielka różnica w ich badaniu prawdopodobnie nie będzie miała dużego wpływu na koszty leczenia, ale może mieć znaczenie dla szkoleń i procedur leczenia.
„Sztywne protokoły dotyczące dawek i dystrybucji mogą prowadzić do niedostatecznego leczenia, jeśli są stosowane w bardziej słonecznych klimatach, protokoły leczenia mogą wymagać uwzględnienia klimatu, w którym przeprowadzane są zabiegi, aby osiągnąć bardziej przewidywalne wyniki.” - dr. Kim L. Borsky
Badania dr. Kim L. Borsky wskazują, że klimat może wpływać na dawki botoksu potrzebne do uzyskania optymalnych wyników w zabiegach kosmetycznych. Chirurdzy plastyczni powinni dostosować protokoły dawkowania, aby uwzględnić te różnice i zapewnić bardziej przewidywalne efekty leczenia.
Źródło: MedicalXpress