środa, 05 październik 2022 13:49

Pływanie dla każdego

pixabay pixabay

Aktywność w wodzie jest polecana każdemu, kto w prosty sposób chce poprawić wygląd swojej sylwetki i polepszyć parametry kondycyjne swojego organizmu. Co istotne pływanie nie powoduje kontuzji oraz odciąża stawy, dlatego warto nim się zainteresować.

 

 Koszty – pływanie.

Pływanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. W trakcie wakacji możemy skorzystać z darmowych kąpielisk, otwartych przy rzekach lub jeziorach. W okresie zimowym możemy z powodzeniem wykupić karnet na krytą pływalnie co pozwoli nam na oszczędność rzędu paru złotych od jednorazowego wejścia. Oprócz wody, aby pływać potrzebujemy stroju kąpielowego, czepka, klapek i okularów. Cena tych wszystkich rzeczy nie jest wygórowana i prawdopodobnie będzie stać każdego na zakup. Pamiętajmy że taki zakup jest na lata warto wybrać modele droższe, z których będziemy dłużej czerpać przyjemność.

Dla kogo pływanie.

Pierwszą styczność z innym środowiskiem jakim jest woda najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Dzieci w wieku powyżej 1 roku życia mogą oswajać się z wodą pod bacznym okiem rodzica. Na pewno tego typu aktywność pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka i późniejsze bardziej zaawansowane manewry w wodzie.

Dzieci w wieku szkolnym powinny uczęszczać na basen związku z wielopłaszczyznowymi korzyściami takimi jak: poprawa wydolności organizmu, korekcyjne działanie pływania na wady postawy, integracja z rówieśnikami.

Osoby dorosłe, które uprawiają regularnie pływanie, z pewnością będą rzadziej chorowały i będą mniej podatne na choroby cywilizacyjny. Zwiększą możliwości aparatu ruchu i będą zdecydowanie w lepszej kondycji od swoich rówieśników. Ważnym faktem jest to że pływanie nie obciąża stawów, zatem jest bardzo bezpieczną aktywnością polecaną przez lekarzy i fizjoterapeutów.

Korzyści z regularnego pływania:

– zwiększa wydolność koordynację ruchową
– nie obciąża stawów
– pozwala rozluźnić napięte mięśnie
– powiększa ruchomość stawów
– wzmacnia mięśnie
– hartuje organizm
– poprawia układ krwionośny i opóźnia wystąpienie zawału serca
– dobroczynnie wpływa na kręgosłup