środa, 03 kwiecień 2024 12:28

Syndrom niespokojnych nóg - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Syndrom niespokojnych nóg Syndrom niespokojnych nóg Fot: pixabay

Czy drętwienie i mrowienie nóg, którymi musisz nieustannie poruszać, skutecznie utrudnia Ci zasypianie? Możesz cierpieć na syndrom niespokojnych nóg - zaburzenie, które dotyka między 5 a 10% dorosłej populacji. Im jesteś starszy, tym większe ryzyko wystąpienia u Ciebie tego irytującego problemu, który może zaburzać spokojny i miarowy sen. Co właściwie oznacza syndrom niespokojnych nóg, jakie czynniki na niego wpływają i jak sobie z nim radzić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

 

Przyczyny syndromu niespokojnych nóg

Jednoznaczne przyczyny wystąpienia tej przypadłości nie są znane. Często sugeruje się związek syndromu niespokojnych nóg z występowaniem cukrzycy, obniżonym poziomem żelaza w organizmie, niewydolnością nerek czy chorobą Parkinsona. Objawy syndromu niespokojnych nóg mogą wystąpić również na ostatnich etapach ciąży, wówczas jednak mijają szybko po porodzie.

Syndrom niespokojnych nóg może mieć również podłoże genetyczne. Wiele osób z tą przypadłością posiada przynajmniej jednego bliskiego krewnego w pierwszej linii, który także cierpi na to samo. Jednak prawidłowa odpowiedź na pytanie o przyczyny syndromu niespokojnych nóg wymaga przeprowadzenia dalszych badań.

Istnieje także szereg czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tego zaburzenia. Należą do nich:

  • picie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • spożywanie nadmiernej ilości kofeiny.

Wszystkie powyższe wpływają także negatywnie na higienę snu.

Objawy syndromu niespokojnych nóg

Osobom, które nie borykają się z tym zaburzeniem, niezwykle trudno będzie zrozumieć, co ono tak naprawdę oznacza. Osoby dotknięte syndromem niespokojnych nóg opisują swoje wrażenie jako swędzenie, dyskomfort, potrzebę rozciągania, poruszania czy chodzenia, mrowienie, drętwienie czy „nogi, które same chcą się poruszać”. Te objawy nasilają się szczególnie podczas trwania w bezruchu - na przykład w czasie jazdy samochodem albo podczas zasypiania. Syndrom niespokojnych nóg może być uciążliwy nie tylko dla chorego, ale również dla jego najbliższych - osoba, która notorycznie wierci się w łóżku lub wstaje, aby „rozchodzić mrowienie”, może wybudzać ze snu także osoby śpiące obok niej.

Co pomaga na syndrom niespokojnych nóg?

Jak w takim razie walczyć z syndromem niespokojnych nóg? Czy istnieją domowe sposoby, które pomagają pozbyć się go raz na zawsze?

Prawidłowa higiena snu

Odpowiednia higiena snu ma ogromne znaczenie dla jakościowego odpoczynku. Syndrom niespokojnych nóg sprawia, że zasypianie może być utrudnione, co spowoduje, że w konsekwencji nie poświęcisz na spanie odpowiedniej ilości godzin. Jeśli borykasz się z tym problemem, warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na jakościowy sen. Odstaw alkohol i papierosy, które mają negatywny wpływ na Twój odpoczynek oraz zadbaj o prawidłowy poziom melatoniny w organizmie. Melatonina może ułatwić Ci zasypianie z tym zaburzeniem.

Masaże i gorąca kąpiel

Dzięki masażom stymulujesz pracę mięśni nóg, a tym samym możesz sprawić, że będą mniej skłonne do drętwienia i mrowienia. Z kolei gorąca kąpiel rozluźnia mięśnie, dlatego zaleca się jej stosowanie przed snem, aby pomóc organizmowi się wyciszyć.

Ćwiczenia

Skuteczność ćwiczeń w celu zapobiegania objawom syndromu niespokojnych nóg została udowodniona w badaniu, w którym u około 40% badanych pacjentów po wdrożeniu regularnych ćwiczeń zmniejszyły się objawy tego zaburzenia. Warto wykonać przed snem kilka ćwiczeń rozciągających - mogą okazać się prawdziwym zbawieniem.

Na syndrom niespokojnych nóg nie ma na razie jednego, skutecznego sposobu domowego. Dzięki wdrożeniu odpowiednich działań można jednak znacząco zmniejszyć jego objawy. Dbanie o higienę snu może pozytywnie przyczynić się do redukcji tego uciążliwego problemu.

Źródła: 

  1. Wright, D. Pacheco, Restless Legs Syndrome (RLS), Sleep Foundation, https://www.sleepfoundation.org/restless-legs-syndrome.