- Jak aplikacje randkowe wpływają na liczbę partnerów seksualnych studentów?
- Kto najczęściej korzysta z aplikacji randkowych według badania?
- Jakie powiązania wykazano między badaniami na STI a aplikacjami randkowymi?
- Czy korzystanie z aplikacji ma wpływ na używanie prezerwatyw?
- Jakie rekomendacje dotyczące zdrowia seksualnego wynikają z badań?
Wyniki badań wśród studentów w Teksasie
W 2022 roku dr. Jaquetta Reeves z Uniwersytetu w Teksasie przeprowadziła anonimowe badanie ankietowe wśród 122 studentów w wieku od 19 do 35 lat. Ankieta obejmowała pytania dotyczące korzystania z aplikacji randkowych, liczby partnerów seksualnych oraz praktyk związanych z używaniem prezerwatyw.
- Studenci korzystający z aplikacji randkowych byli 2,2 razy bardziej skłonni do posiadania więcej niż jednego partnera seksualnego w ciągu roku.
- Osoby, które łączyły stosunki seksualne z konsumpcją alkoholu, były 1,4 razy bardziej skłonne do korzystania z takich aplikacji.
- Uczestnicy, którzy rozpoczęli aktywność seksualną między 16. a 19. rokiem życia, byli 1,5 razy bardziej skłonni do korzystania z aplikacji niż osoby rozpoczynające życie seksualne w wieku 20 lat lub później.
Związek między aplikacjami randkowymi a badaniami STI
Analiza ujawniła, że studenci, którzy korzystali z klinik kampusowych w celu badań na obecność HIV/STI, byli 1,8 razy bardziej skłonni do korzystania z aplikacji randkowych niż osoby, które nigdy się nie badały. Ponadto osoby z pozytywnymi wynikami testów na HIV/STI były 1,3 razy bardziej skłonne do korzystania z tych platform.
- Badanie nie wykazało różnic w używaniu prezerwatyw podczas seksu oralnego i waginalnego między użytkownikami aplikacji a osobami, które z nich nie korzystały.
- Ci, którzy zawsze lub często używali prezerwatyw podczas seksu analnego, byli 1,1 razy bardziej skłonni do korzystania z aplikacji niż osoby rzadko stosujące prezerwatywy.
Rekomendacje dotyczące zdrowia seksualnego
Autorzy badania sugerują, że istnieje dwukierunkowa relacja między korzystaniem z aplikacji randkowych a ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Aplikacje ułatwiają znalezienie partnerów, co może sprzyjać niekonsystentnemu używaniu prezerwatyw, ale jednocześnie osoby już angażujące się w takie zachowania mogą częściej korzystać z tych platform.
- Integracja edukacji seksualnej w aplikacjach randkowych.
- Promowanie norm dotyczących bezpieczniejszych praktyk seksualnych wśród młodzieży.
- Poprawa dostępu do badań na obecność STI/HIV oraz redukcja stygmatyzacji dyskusji o zdrowiu seksualnym.
- Wykorzystanie technologii do przypomnień o testach i powiadomień o potencjalnej ekspozycji.
Podkreślenie roli edukacji i kampanii społecznych może pomóc w redukcji ryzykownych zachowań i poprawie ogólnego stanu zdrowia seksualnego młodych ludzi.
Źródło: MedicalXpress