Chemioterapia zapobiegawcza - co to?
Kiedy pojawia się ryzyko nawrotu nowotworu po leczeniu operacyjnym lub radioterapii, chemioterapia zapobiegawcza staje się kluczowym elementem dalszej walki z chorobą. Polega ona na podawaniu specjalnie dobranych leków mających na celu zniszczenie ewentualnych mikroskopijnych ognisk nowotworowych, które mogą pozostać w organizmie pacjenta.
Leczenie chemioterapią zapobiegawczą
Podczas leczenia tym sposobem stosowane są te same leki, co podczas terapii aktywnego zwalczania nowotworu. Decyzja o doborze konkretnych substancji zależy od rodzaju nowotworu, jego zaawansowania oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Wdrażanie tego typu chemioterapii może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od przypadku.
Skutki uboczne i zastosowanie
Podobnie jak w przypadku innych form chemioterapii, chemioterapia zapobiegawcza może wywołać szereg skutków ubocznych, takich jak zmęczenie, mdłości czy utrata włosów. Jednakże jej zastosowanie może znacząco zmniejszyć ryzyko powrotu choroby, szczególnie w przypadku nowotworów piersi, jelita grubego czy płuc.
Chemioterapia zapobiegawcza odgrywa istotną rolę w dalszej walce z nowotworami, szczególnie w sytuacji wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Choć niepozbawiona skutków ubocznych, może przynieść istotne korzyści w zapobieżeniu rozprzestrzenianiu się raka oraz ograniczeniu ryzyka jego nawrotu.
źródło: tvn24.pl