Jak owsiki rozprzestrzeniają się i jak je rozpoznać?
Jaja owsików mogą znajdować się na zanieczyszczonych rękach, pod paznokciami, na odzieży, pościeli, ręcznikach oraz na przedmiotach codziennego użytku, takich jak szklanki, przybory do jedzenia, biurka, stoły i zabawki. Infekcji owsikami nie można natomiast złapać od zwierząt domowych. Gdy człowiek połknie jaja owsików, larwy rozwijają się w jego przewodzie pokarmowym. Miesiąc lub dwa później dorosłe samice zaczynają składać jaja na skórze wokół odbytu. To właśnie wtedy skóra ta zaczyna swędzieć, zwłaszcza w nocy, co wywołuje chęć podrapania się. Niestety, prowadzi to do rozprzestrzeniania jaj na palcach, tworząc błędne koło.
Objawy zakażenia owsikami
Typowe objawy zakażenia owsikami to: swędzenie w okolicy odbytu (zwłaszcza w nocy), problemy ze snem, wydzielina z pochwy u kobiet, bolesność i zaczerwienienie skóry odbytu, obecność małych, białych robaków w okolicy odbytu (widocznych również na bieliźnie lub papierze toaletowym), bóle brzucha, nudności oraz w niektórych przypadkach nocne moczenie (owsiki mogą podrażniać cewkę moczową).
Jak skutecznie pozbyć się owsików?
Diagnozowanie zakażenia owsikami najczęściej polega na zastosowaniu prostego testu z użyciem taśmy klejącej, którą przykleja się na skórze wokół odbytu. Po potwierdzeniu infekcji lekarz zazwyczaj przepisze antybiotyk, który należy przyjmować dwukrotnie w odstępie dwóch tygodni. Konieczne może być również leczenie wszystkich domowników, nawet jeśli nie mają jeszcze objawów. Mimo że antybiotyk efektywnie zwalcza owsiki, swędzenie może ustąpić dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia. Dlatego też lekarz może zalecić stosowanie kremów lub innych preparatów łagodzących swędzenie.