środa, 05 październik 2022 10:42

Wyciągi roślinne dla zniszczonych włosów

pixabay pixabay

Częste mycie, suszenie suszarką, szczotkowanie i zabiegi fryzjerskie, powodują, iż włosy stają się suche, łamliwe i cienkie. W takim wypadku stosować należy kosmetyki, które zawierają olej arganowy, wyciąg z korzenia żeń-szenia i pantenol. Dzięki nim odbudowana zostaje struktura włosów, a także poprawia się ich wilgotność i sprężystość.

Olej arganowy.

Zwany jest płynnym złotem Maroka, gdyż jest wyciągiem z ziaren drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie na półpustynnych terenach tego kraju. Olej arganowy bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie omega-6 i omega-9. Wnikają one do rdzenia każdego włosa, a następnie nawilżają je. Dzięki temu włosy stają się błyszczące, nie łamią się, ani nie rozdwajają się ich końcówki. Oprócz tego kwasy te pomagają stworzyć i wzmocnić barierę ochronną skóry głowy.

Olej zawiera dużą dawkę witaminy E, w postaci kompleksu tokoferoli, która jest wyższa niż np. w oliwie z oliwek. Zarówno wysoka zawartość tej witaminy, a także obecność związków fenolowych (w tym kwasu ferulowego) i karotenoidów (w postaci żółtych ksantofili), sprawia, iż olej arganowy działa antyoksydacyjnie. Dzięki temu chroni skórę i włosy przed zniszczeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi.

Żeń-szeń.

Zawiera witaminę A, B1, B2, C i E, a także wapń, miedź, magnez, żelazo, fosfor czy cynk. Wyciąg z korzenia tej byliny, podobnie jak olej arganowy, również wykazuje działanie przeciwutleniające, a także immunostymulujące. Dzięki temu podnosi odporność skóry głowy i wydłuża żywotność mieszków włosowych.

Żeń-szeń jest chętnie stosowany w kosmetykach zapobiegających wypadaniu włosów, gdyż poprawia ukrwienie i cyrkulację substancji odżywczych. Przeznaczony jest szczególnie dla włosów zniszczonych trwałą, farbowaniem i częstym suszeniem. Odbudowuje ich strukturę, nadaje im połysk i przyspiesza wzrost.

Pantenol.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest naturalnym składnikiem, który występuje we włosach. Przy jej niedoborze szybciej one siwieją, stają się porowate i matowe. Czysty kwas pantotenowy jest nietrwały w wodnych roztworach, dlatego w kosmetyce stosuje się stabilną pochodną tej witaminy, czyli pantenol. Nazywany jest on pro-witaminą B5 i wykazuje taką samą aktywność biologiczną jak kwas pantotenowy.