środa, 01 marzec 2023 14:24

Co można pić zamiast kawy?

Matcha Matcha mat.prasowe

Planujesz ograniczyć spożywanie pobudzającego napoju, jakim jest kawa, jednak nie chcesz pozbyć się wyjątkowego działania, zawartej w niej kofeiny? Sprawdź, jakie są alternatywy popularnego espresso i dowiedz się, co można pić zamiast kawy, tak aby równie dobrze pobudzić organizm.

Kawa – czy jest zdrowa? 

Sporo osób przy regularnym spożywaniu kawy ziarnistej zastanawia się, czy jest ona zdrowa. Zbyt częste picie tego napoju może bowiem powodować wiele niekorzystnych dolegliwości, które obniżają funkcjonowanie organizmu. U osób, które regularnie piją mocne espresso, mogą pojawiać się z czasem choroby takie jak nadwrażliwość jelit, czy trudności z trawieniem i funkcjonowaniem żołądka. 

Kofeina, która jest zawarta w kawie, charakteryzuje się właściwościami pobudzającymi. Przy nadmiernym stosowaniu prowadzi ona do wcześniej wspomnianych dolegliwości, jak i innych problemów takich, jak rozdrażnienie, stres czy niemożność zasypiania. Negatywne skutki doświadczane są jednak wyłącznie w momencie przedawkowania kawy. Podkreśla się bowiem, że przy zachowaniu odpowiedniej dawki, pobudzający napój może:

  • poprawiać krążenie krwi,
  • motywować do działania,
  • zmniejszać ryzyko cukrzycy,
  • poprawiać potencję,
  • aktywować pracę jelit.

Osoby, które regularnie spożywają kawę, powinny zastanawiać się, czy ich dawka dzienna jest większa niż ok. 340 mg. Warto także na jakiś czas odstawić espresso na rzecz innych, równie korzystnych napojów. 

Czym jest matcha? 

Matcha staje się coraz bardziej popularna. Jest to herbata w formie zielonego, zmielonego proszku, która stosowana jest jako główny zamiennik kawy. Mówi się o tym, że jest to napój, który jedni kochają, a inni nienawidzą. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznego smaku umami, znanego właśnie dla tego wywaru. 

Zielona herbata, jaką jest matcha, posiada jednak bardzo dużo korzystnych właściwości. Nie można jej przedawkować, a jej regularne picie sprawia, że organizm znacznie lepiej funkcjonuje. W składzie proszek zawiera L-teaninę, która działa uspokajająco. Matcha prowadzi jednocześnie do pobudzenia organizmu do działania. Jest to więc propozycja dla wszystkich, którzy walczą z nieustannym stresem i niepokojem, a także tych, którym zależy na obudzeniu swoich funkcji psychomotorycznych. 

Yerba mate 

Coraz popularniejszym napojem staje się yerba mate. Jej działanie pobudzające zostało odkryte już jakiś czas temu, jednak nie każdy miał jeszcze okazję spróbować tego wywaru. Esencję przygotowuje się na bazie liści ostrokrzewu paragwajskiego. Regularne spożywanie yerba mate sprawia, że organizm jest pobudzony do działania. Napój ten w przeciwieństwie do kawy jest bardzo delikatny i przy częstym jego piciu nie podrażnia jelit czy żołądka.

Czarna herbata 

Nie każdy wie, że czarna herbata posiada równie pobudzające właściwości co kawa. Aby zapewnić sobie takie działanie, należy jednak sięgać po wysokiej jakości susz. Tylko odpowiednio wyselekcjonowana mieszanka herbaciana jest w stanie pobudzić organizm i aktywować go do wykonywania różnego rodzaju czynności. Bardzo dobre czarne herbaty, które pochodzą od cenionych na całym świecie producentów, można znaleźć w sklepie Cafe Silesia