wtorek, 05 wrzesień 2023 15:34

3 zalety pływania, o których warto wiedzieć

nauka pływania nauka pływania fot: pixabay

Zadbasz o zdrowe ciało, poprawisz kondycję i wysmuklisz sylwetkę – to wszystko osiągniesz regularnie pływając. W wodzie szybko zrzucisz zbędne kilogramy, wzmocnisz kręgosłup, pobudzisz układ krwionośny i się zrelaksujesz. Dlaczego nauka pływania w Szczecinie jest tak popularna? Sprawdź powody, dla których warto pływać.

Pływanie w trosce o zdrowe ciało

Nauka pływania jest sposobem na zdrowe ciało, relaks i dobrą zabawę. Wodne aktywności oddziałują na układy całego organizmu – od układu krwionośnego i układu krążenia po system immunologiczny. Regularne pływanie zwiększa wydolność serca i pojemność oddechową płuc, obniża ciśnienie krwi i wyrabia kondycję, zmniejszając ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru.

Ćwiczenia w wodzie mogą być częścią profilaktyki lub kuracji w chorobach kostno-stawowych i wadach postawy. Pomagają również złagodzić dolegliwości bólowe takie jak na przykład bóle pleców (większa ruchomość stawów i rozluźnienie mięśni wiąże się z mniejszym naciskiem na kręgosłup). Z tego powodu nauka pływania w Szczecinie polecana jest dla każdego bez względu na wiek – w zależności od rodzaju zajęć zapisać mogą się na nie seniorzy, dorośli lub dzieci. Samo pływanie możliwe jest niezależnie od pory roku.

Aktywności w wodzie to najlepszy sposób na stres

Poczucie zadowolenia, motywacja do działania i dobre samopoczucie – endorfiny znane też jako hormony szczęścia sprawiają, że czujemy się lepiej. Ich produkcję pobudza wysiłek spowodowany przez aktywność fizyczną, na przykład pływanie.

Nauka pływania w Szczecinie jest okazją, aby oswoić się z wodą i pod jej wpływem rozluźnić napięte mięśnie. Zanurzenie można porównać do bariery, która oddziela nas od świata zewnętrznego i wszystkich uciążliwych bodźców. Dzięki temu umysł może się zrelaksować, a poczucie głębokiego odprężenia towarzyszy nam nie tylko w wodzie, ale także po jej opuszczeniu.

Na wyciszenie i uspokojenie emocji wpływa także pobudzony do pracy układ krążenia. Lepsze krążenie oznacza odpowiednio dotlenione komórki organizmu, a to z kolei gwarantuje dobre samopoczucie.

Nauka pływania pomoże pozbyć się cellulitu

Jeśli twoim problemem są niedoskonałości sylwetki, nauka pływania w Szczecinie to pierwszy krok, aby zgubić zbędne kilogramy i zapomnieć o cellulicie. Pływanie przyspiesza metabolizm, a szybsze spalanie kalorii – około 300 kcal w ciągu pół godziny aktywności – przy systematycznych wizytach na basenie przynosi szybkie efekty.

W wodzie będziesz dobrze się bawić, wysmuklisz sylwetkę i wyrzeźbisz mięśnie. Opór wody wymusza skoordynowanie ruchów całego ciała, dzięki czemu staniesz się bardziej zwinny i poprawisz swoją koordynację ruchową. Kontakt z wodą pozytywnie wpływa na elastyczność skóry, a poprawa jej jędrności zmniejsza widoczność cellulitu – zarówno tłuszczowego, jak i wodnego wynikającego z zatrzymywania wody w organizmie.

Co ważne, pływanie jest stosunkowo mało ryzykowne pod względem kontuzji. Oznacza to, że możesz ćwiczyć i wzmacniać mięśnie, nie nadwyrężając przy tym stawów, ścięgien i więzadeł.