poniedziałek, 27 maj 2024 16:39

Sześć wczesnych oznak raka skóry

Po czym rozpoznasz raka skóry? Po czym rozpoznasz raka skóry? fot: unsplash

Brytyjczycy, którzy uwielbiają słońce, zostali wezwani do podjęcia wszelkich środków ostrożności, aby uniknąć czerniaka tego lata. Czerniak to jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów raka skóry, odpowiadający za cztery na pięć zgonów z powodu tej choroby, choć stanowi tylko 1% wszystkich przypadków. Eksperci ostrzegają, że wczesne wykrycie czerniaka znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

  1. Jakie są główne przyczyny wzrostu liczby przypadków czerniaka w Wielkiej Brytanii?
  2. Jakie są kluczowe wczesne oznaki czerniaka, które należy obserwować?
  3. Dlaczego asymetria pieprzyka może być wskaźnikiem czerniaka?
  4. Jakie kolory mogą sugerować, że pieprzyk jest czerniakiem?
  5. Co należy zrobić, jeśli pieprzyk zaczyna krwawić lub łuszczyć się?

Wzrost liczby przypadków czerniaka w Wielkiej Brytanii

Według Cancer Research UK liczba przypadków raka skóry typu czerniak wzrosła o prawie jedną trzecią w ciągu ostatniej dekady. Główną przyczyną czerniaka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ze słońca lub solarium. Badania sugerują, że w tym roku liczba nowych przypadków może wynieść aż 20 800.

Asymetryczne pieprzyki

Dermatolodzy stosują przewodnik ABCDE do diagnozowania czerniaka, gdzie A oznacza asymetrię. Większość czerniaków, najrzadszej, ale najbardziej niebezpiecznej formy raka skóry, pojawia się jako pieprzyki o nieregularnych krawędziach.

"Jeśli nie można złożyć pieprzyka na pół, a krawędzie się nie pokrywają, może to być czerniak." - dr. Nayoung Lee z NYU Langone Health

Pieprzyki o nierównych kolorach

Kolor, oznaczany jako C w przewodniku ABCDE, jest ważnym wskaźnikiem czerniaka. Zdrowe pieprzyki mają zazwyczaj jednolity kolor, podczas gdy czerniaki mogą mieć różne odcienie brązu, czerni, a nawet różu, czerwieni lub fioletu.

"Gdy pieprzyk ma dwa, trzy, cztery kolory w jednym, powinien być oceniony przez dermatologa." - dr. Zaineb Makhzoumi z University of Maryland

Pieprzyki większe niż groszek

Rozmiar pieprzyka, czyli D w ABCDE, ma znaczenie. Czerniaki zwykle są większe niż gumka od ołówka, czyli mają średnicę powyżej sześciu milimetrów.

"Większość łagodnych pieprzyków jest mniejszych niż gumka od ołówka. Jeśli pieprzyk jest większy, należy go ocenić w kontekście innych znaków." - dr. Zaineb Makhzoumi

Krwawiące lub łuszczące się plamy

Obszary skóry najczęściej narażone na słońce, takie jak twarz i szczyt głowy, mogą rozwijać przedrakowe zmiany, które mogą krwawić i stać się wrzodziejące.

"Te plamy są szorstkie i łuszczące się." - dr. Nayoung Lee

Ludzie z historią intensywnej ekspozycji na słońce są bardziej narażeni na raka płaskonabłonkowego.

Ciemne plamy na genitaliach

Czerniak może pojawić się jako ciemne zmiany na błonach śluzowych, takich jak wnętrze nosa, ust, pochwy lub odbytu.

"Te zmiany mogą wyglądać jak białawy guzek lub grzbiet na powierzchni śluzówki." - dr. Nayoung Lee

Choć rzadko, takie zmiany mogą być związane z wirusem HPV.

Woskowe, perłowe guzki na skórze

Rak podstawnokomórkowy, najczęstszy typ raka skóry, często pojawia się jako woskowy guzek lub mały, gładki, błyszczący wzrost.

"Rozciągnięcie krawędzi pieprzyka może ujawnić perłowy wygląd, charakterystyczny dla tego typu raka." - dr. Zaineb Makhzoumi

Wczesne wykrycie i leczenie czerniaka jest kluczowe dla skutecznego wyleczenia. Regularne kontrole skóry i natychmiastowa konsultacja z dermatologiem w przypadku zauważenia podejrzanych zmian mogą uratować życie.

 

Źródło: Dailymail