poniedziałek, 20 marzec 2023 12:39

Buty sportowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Buty sportowe męskie Buty sportowe męskie pixabay

Różnego rodzaju aktywności fizyczne cieszą się coraz większą popularnością. Bieganie, jazda na rowerze, nordik walking czy trekking to tylko niektóre z nich. Jest wiele czynników, które wpływają na komfort, ale i bezpieczeństwo takiej aktywności.

Jednym z nich jest dobór odpowiedniego obuwia sportowego. Zobacz, czym warto się kierować wybierając buty sportowe dla siebie.

Dopasuj buty do sportu, który uprawiasz

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze butów sportowych jest ich dobranie pod kątem dyscypliny sportu, jaką się uprawia. Inaczej będą bowiem będą skonstruowane i będą pracować buty do biegania, inaczej do gry w tenisa czy do jazdy na rowerze. Co istotne, w przypadku butów do biegania liczy się także to, po jakiej nawierzchni będzie się biegać. Dobrze dobrany but będzie amortyzował wstrząsy, a przez to pozwoli nieco odciążyć stawy i mięśnie podczas uprawiania sportu.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Ważne jest także to, aby but dobrać odpowiednio do stopy. W głównej mierze wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na rozmiar obuwia. Warto jednak pamiętać również o tęgości, czyli szerokości stopy, a także wysokości podbicia. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze przed zakupem obuwia sprawdzić, jak układa się stopa w czasie uprawiania sportu i pod tym kątem również dobrać buty.

Buty sportowe powinny mieć też dobrze wyprofilowane wnętrze. Należy również zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są one wykonane. Ważne jest to, jak materiał jest łączony ze sobą i z cholewką. W przypadku butów sportowych dobrze jest wybrać te, które wykonane są z funkcyjnych materiałów opracowywanych z myślą o osobach uprawiających różnego rodzaju aktywności fizyczne. Tego rodzaju materiały amortyzują wstrząsy powstające przy ruchu, a także zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Modne buty sportowe – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Buty sportowe męskie, jak i buty sportowe damskie występują w wielu wersjach, tak by można było je bez problemu dopasować do własnych potrzeb. Jednak można też wybierać je pod względem estetyki. Obecnie wiele modeli produkowanych jest ta, by można było je ubierać nie tylko na treningi outdoorowe czy na siłownie, ale i na co dzień. Co więcej, pasują one do wielu stylizacji. Jeżeli zależy ci na obuwiu, które wykorzystasz nie tylko do ćwiczeń, postaw na modele o jednolitej, gładkiej cholewce. Szczególnie ciekawie będą prezentować się te w kolorze czarnym, granatowym czy odcieniach brązu. Jeżeli szukasz butów wyłącznie do ćwiczeń, jasne modele zarezerwuj na siłownie, gdzie jest mniejsze ryzyko tego, że się zabrudzą. Ciemniejsze doskonale sprawdzą się na zewnątrz, w różnych warunkach terenu i w różną pogodę.