wtorek, 20 grudzień 2022 07:00

Ślub cywilny- jakich kosztów mogą spodziewać się młoda para?

Fotograf na ślub cywilny Fotograf na ślub cywilny pixabay

Obecnie przeprowadzane statystyki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej młodych ludzi odchodzi od standardowej uroczystości kościelnej na rzecz ślubów cywilnych.

Podyktowane to jest nie tylko rosnącymi kosztami życia, ale także odejściem od wcześniej propagowanych zasad chrześcijańskich. Teraźniejsza młodzież wyznają zasadę wolności przekonań i liberalizacji poglądów. Wpływa to na fakt, że narzeczeni wolą sformalizować swój związek w urzędzie cywilnym, a nie w kościele. Jaki jest zatem koszt organizacji takiej uroczystości?

Podstawowe wydatki

Zanim przejdziemy do opisania kosztów organizacji ślubu cywilnego, warto podkreślić, że każde większe miasto dysponuje urzędem stanu cywilnego. W Warszawie jest to na przykład Pałac Ślubów, czy też Urząd Stanu Cywilnego- Praga Północ.

W mniejszych miejscowościach i wsiach takie urzędy mieszczą się zazwyczaj w budynkach Urzędów Gminy. Są to specjalnie przygotowane pomieszczenia, gdzie zakochani mogą zalegalizować swój związek. Opłaty nie są związane z miejscem zawarcia ślubu. Koszt załatwienia formalności jest niezmienny na terenie całej Polski. Różnić się będzie jedynie wydatki związane z organizacją ceremonii dodatkowej takiej jak przyjęcie weselne czy obiad dla gości. Jakich wydatków należy się spodziewać?

1. Koszt sporządzenia aktu małżeństwa to podstawowa opłata, która wynosi 84 zł
2.Dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (dla wdowców i rozwodników), którym jest odpis małżeństwa z informacja o rozwodzie lub akt zgonu współmałżonka. Koszt wynosi zaledwie 22 zł.
3. W przypadku obcokrajowców niezbędne będzie przygotowanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Dokument taki jest wydawany po uiszczeniu kwoty 38 zł.
4. Standardowy czas oczekiwania na dopełnienie formalności i wyznaczenie terminu uroczystości wynosi około miesiąca. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia tego terminu, po uiszczeniu w USC opłaty 39 zł.
5. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego (22 zł) oraz odpis zupełny aktu stanu cywilnego (33zł) - w przypadku osób niebędących po rozwodzie ani wdowców.

Dodatkowe wydatki

Patrząc obiektywnie... cena zawarcia ślubu w USC nie jest wygórowanym kosztem. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny wydatkiem, jaki poniesie młoda para. Koszty wzrastają, kiedy młodzi decydują się na zorganizowanie ślubu marzeń poza urzędem np. w plenerze. Dodatkowa opłata za tego typu uroczystość wynosi 1000 zł.  Pozwala to narzeczonym zawrzeć związek małżeński w dogodnym dla nich miejscu, gdzie będą się czuć komfortowo. W miejscu które może dla nich mieć wartość sentymentalną, lub w miejscu związanych z ich zainteresowaniami bądz pasjami.

Organizując uroczystość, nie można zapomnieć o wynajęciu profesjonalnego kamerzysty oraz fotografa. To bardzo istotne, aby  mieć udekomentowaną tą niepowtarzalna i jedyną chwilę w Waszym życiu. Fotograf na ślub cywilny, to wydatek rzędu od 2000zł aż do nawet 4000 zł.

Cena zależy od doświadczenia i umiejętności. Fotograf przy kalkulacji kosztów, na pewno także zwróci uwagę na wasze zapotrzebowanie co do ilości zdjęć oraz czasu pracy (czy ma być obecny na samym ślubie, czy również na spotkaniu/uroczystości organizowanej po ślubie).

Jeśli decydujecie się na organizowanie uroczystości weselnej, to koszt znacznie wzrasta i tak naprawdę zależny jest od indywidualnych upodobań i potrzeb. Wesele można zorganizować przy niskim nakładzie finansowym, ale także można na uroczystość wydać fortunę. Decyzja zależy od młodych- ich wizji i możliwości materialnych.