poniedziałek, 12 czerwiec 2023 11:58

Nordic Walking Technika — Odkryj Skuteczną Metodę Ćwiczeń

Nordic Walking Technika Nordic Walking Technika mat.prasowe

Nordic walking technika — zobacz, co warto wiedzieć o technicznym marszu z kijami, żeby chodzić z nimi dobrze. Jak wpływa na ciało techniczne chodzenie Nordic i komu pomaga ta dyscyplina sportu.

 

Technika Nordic Walking — mit, czy hit?

Nordic Walking, to aktywność fizyczna, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Opracowana w Finlandii w latach 30. XX wieku jako trening letnich biegaczy narciarskich. Obecnie cieszy się uznaniem jako kompleksowa forma aktywności, łącząca korzyści spaceru z dynamicznymi ruchami i wykorzystaniem specjalnych kijków.

Dlaczego? Bo technika Nordic Walking idealna jest dla osób, które nie lubią siłowni, fitnessu. Doskonale sprawdza się także w rekonwalescencji i znosi bóle pleców u osób z chorobami zawodowymi. Nordic Walking angażuje ponad 80% mięśni ciała, dzięki czemu schudniesz i wyćwiczysz kręgosłup, który przestaje boleć.

Jednak kluczem do skuteczności Nordic Walking jest opanowanie odpowiedniej techniki. Nordic Walking Technika — dowiedz się więcej o skutecznych ćwiczeniach, które pomogą Ci czerpać maksymalne korzyści z tego sportu.

Technika chodzenia Nordic Walking — jak zacząć

Najpierw kup dobre kije. Znajdziesz je w sklepach Decathlon lub u topowych producentów. Marki, które warto wziąć pod uwagę to:

  • Leki;
  • Fizan;
  • Exel;
  • Gabel
  • KV+
  • New Feel.

Ważna będzie także wysokość kija, którą należy dobrać indywidualnie. Najlepiej zrobić to ubierając rękawiczkę kija, po czym postawić kijek przed sobą i szukać wysokości, przy której Twój łokieć ustawiony jest w kąt 90 stopni.

Nordic Walking technika marszu na start

Kiedy masz dobrze ustawione kije, to możesz zacząć swoją przygodę z Nordic Walking. Zwróć uwagę na kilka poniższych czynników technicznych, aby robić to prawidłowo.

Postawa i chód

Rozpocznij, stojąc prosto z lekko zgiętymi kolanami i mięśniami brzucha napiętymi. W trakcie chodu staraj się utrzymywać naturalne wyprostowanie kręgosłupa, unikając nachylania się do przodu lub do tyłu. W momencie stawiania kroku ugnij lekko łokieć i wyciągnij rękę do przodu, trzymając kijek z pewnym napięciem.

Koordynacja ruchu

Nordic Walking technika chodzenia to skoordynowanie ruchów rąk i nóg. Przy każdym kroku, kiedy jedna noga staje naprzód, przeciwna ręka powinna być również wysunięta do przodu. Staraj się utrzymać płynność ruchów, niezbyt sztywno trzymając kijki, aby umożliwić naturalny balans i lekkość ruchu.

Odpowiednie wbijanie kijków

Efektywność Nordic Walking zależy od właściwego wbijania kijków w podłoże. Kiedy stopa naprzód staje się ziemi, kijek powinien zostać wbity w tyle, na wysokości stopy z tyłu. Następnie, gdy noga cofa się do tyłu, kijek powinien zostać wyciągnięty do przodu, w kierunku stopy, stawianej naprzód. Ten rytmiczny ruch pomaga w utrzymaniu równowagi i angażuje większość mięśni ciała.

Ćwiczenia na poprawę techniki

Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, aby doskonalić swoją technikę Nordic Walking. Wykonasz je zarówno przed rozpoczęciem spaceru, jak i podczas niego. Oto kilka przykładów:

  • Rozpocznij spacer bez kijków, skupiając się na odpowiedniej postawie i rytmicznym kroku. Skoncentruj się na utrzymaniu prostej linii ramion i naturalnym ruchu rąk wraz z nogami.
  • Przed rozpoczęciem spaceru, wykonuj kilka prostych ćwiczeń z kijkami. Podnieś kijki i zacznij machać nimi w rytmiczny sposób, symulując ruchy chodu. Skup się na odpowiednim uderzaniu kijków o podłoże i utrzymaniu równowagi.
  • Podczas spaceru, eksperymentuj z różnymi skrętami i zmianami kierunku. Wykonuj płynne i kontrolowane ruchy, utrzymując rytm. To pomoże Ci w rozwijaniu zdolności adaptacji do różnych warunków terenowych.
  • Nordic Walking angażuje mięśnie nóg, dlatego warto poświęcić czas na ich wzmacnianie. Wykonuj ćwiczenia siłowe, takie jak przysiady, wykroki czy podskoki, aby zwiększyć siłę i wytrzymałość nóg.
  • Nordic Walking wymaga dobrej równowagi. Wykonuj ćwiczenia równoważne, takie jak stanie na jednej nodze, bądź ćwiczenia na podeście, aby wzmocnić mięśnie stabilizujące ciało — mięśnie głębokie, tzw. core.

Technika Nordic Walking to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale także doskonała metoda relaksu i odkrywania piękna otaczającej natury. Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia pełnych korzyści z tego sportu jest opanowanie poprawnej techniki nordic walkingi. Wykorzystaj opisane powyżej wskazówki i regularnie ćwicz, aby stawać się coraz lepszym w tej dziedzinie. Ciesz się aktywnością na świeżym powietrzu i korzystaj z dobrodziejstw Nordic Walking dla swojego zdrowia i kondycji fizycznej! Lub zapisz się na kurs i od razu zacznij najlepiej, jak się da.