czwartek, 13 czerwiec 2024 00:24

Przełomowe leki na demencję mogą być bezużyteczne

Problem przełomowych leków Problem przełomowych leków fot: unsplash

Ponad 80% Brytyjczyków zagrożonych chorobą Alzheimera może nie skorzystać z rewolucyjnych nowych leków na tę nieuleczalną chorobę, ostrzegają eksperci. Donanemab i lecanemab zostały udowodnione jako skuteczne w spowalnianiu postępu choroby Alzheimera we wczesnych stadiach, ale brak odpowiednich testów na dużą skalę może przytłoczyć brytyjską służbę zdrowia NHS.

  1. Jakie są nowe leki na Alzheimera?
  2. Jakie są główne wyzwania związane z wdrożeniem nowych leków na Alzheimera w NHS?
  3. Jakie metody diagnostyczne są obecnie rozwijane dla wykrywania Alzheimera?
  4. Kto ostrzega przed brakami w testach diagnostycznych na Alzheimera?
  5. Jakie są przewidywane koszty leczenia Alzheimera nowymi lekami?

Problemy z testowaniem i kwalifikacją pacjentów

Naukowcy z University College London (UCL) i Queen Mary University w Londynie przeanalizowali dane kliniczne 1017 pacjentów z Londynu, z których tylko 14% mogłoby potencjalnie skorzystać z nowych leków. Eksperci ostrzegają, że brak odpowiednich testów diagnostycznych może spowodować ogromne obciążenie dla NHS.

Badania kliniczne i nowe metody diagnostyczne

Badania wykazały, że nowe leki mogą spowolnić postęp choroby o nawet 60% poprzez usunięcie nagromadzenia białka amyloidu (1) w mózgu. Obecnie jedynymi dostępnymi lekami na Alzheimera (2) są te, które łagodzą objawy. W kwietniu 2023 roku rozpoczęto dwa przełomowe badania kliniczne, mające na celu wdrożenie tanich testów krwi na wykrywanie Alzheimera, co może zrewolucjonizować diagnostykę.

Wyzwania i potrzeba inwestycji w NHS

David Thomas, szef działu polityki i spraw publicznych w Alzheimer's Research UK, podkreśla potrzebę tanich, skalowalnych metod diagnostycznych, takich jak testy krwi.

"Nowe leki na Alzheimera są wreszcie na horyzoncie, ale aby w pełni wykorzystać ich potencjał, systemy zdrowotne muszą być w stanie oferować ludziom z objawami demencji dokładną i wczesną diagnozę." - David Thomas

Z szacunków wynika, że liczba pacjentów kwalifikujących się do nowych leków może wynosić od 50,000 do 280,000, co będzie kosztować NHS od 500 milionów do 1 miliarda funtów rocznie. Aby jednak to osiągnąć, konieczne są inwestycje w narzędzia diagnostyczne i kadry medyczne.

Przypisy:

(1) Białka amyloidu to rodzaj białek, które mogą ulegać nieprawidłowemu składaniu i gromadzić się w różnych tkankach i organach. Te białka mogą tworzyć tzw. blaszki amyloidowe, które są charakterystyczne dla kilku chorób, w tym choroby Alzheimera. W kontekście Alzheimera, białka amyloidu (głównie beta-amyloid) kumulują się w mózgu, tworząc złogi, które przyczyniają się do degeneracji komórek nerwowych i zaburzeń funkcji mózgu. Accumulation of amyloid proteins is believed to play a critical role in the pathogenesis of Alzheimer's, leading to the loss of neurons and the symptoms of dementia.

(2) Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która wpływa na pamięć, zdolność myślenia i zachowanie. Jest to najczęstsza forma demencji, stanowiąca około 60-70% przypadków. Choroba zazwyczaj dotyka osób w starszym wieku, ale może rozpocząć się również wcześniej.

Mechanizm choroby obejmuje gromadzenie się dwóch rodzajów białek w mózgu: beta-amyloidu tworzącego blaszki i tau, które formuje splątania neurofibrylarne. Te złożenia zakłócają normalną funkcję komórek nerwowych i ostatecznie prowadzą do ich śmierci. Postęp choroby jest związany z pogorszeniem objawów, które z czasem uniemożliwiają samodzielną egzystencję.

Początkowe symptomy choroby Alzheimera często są subtelne i mogą być mylone z normalnymi zmianami związanymi z wiekiem lub stresem. W miarę postępu choroby, objawy stają się bardziej wyraźne i mogą obejmować poważne zaburzenia pamięci, dezorientację, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, zmiany w zachowaniu i nastroju, a także problemy z komunikacją.

Aktualnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale dostępne są terapie mające na celu spowolnienie jej postępu i złagodzenie niektórych objawów. Ponadto prowadzone są intensywne badania, mające na celu lepsze zrozumienie choroby i znalezienie skuteczniejszych metod leczenia.

Źródło: DailymailWięcej w tej kategorii: « Prawda o markowych lekach