środa, 01 maj 2024 18:09

Konsekwencje przedwczesnej menopauzy

Konsekwencje przedwczesnej menopauzy Konsekwencje przedwczesnej menopauzy fot: unsplash

Nowe badanie opublikowane przez The North American Menopause Society wskazuje na związek między przedwczesną menopauzą a wzrostem ryzyka zaburzeń mięśniowych i bólu mięśniowo-szkieletowego. Wyniki badania zostały opublikowane w artykule "Association of muscle disorders in late postmenopausal women according to the type of experienced menopause" na łamach czasopisma Menopause.

  1. Jak przedwczesna menopauza wpływa na ryzyko rozwoju bólu mięśniowo-szkieletowego?
  2. Co to jest sarkopenia i jak jest związana z menopauzą?
  3. Jakie wyniki przyniosło badanie opublikowane w Menopause na temat wpływu menopauzy na zdrowie mięśni?
  4. Jaki jest wpływ przedwczesnej menopauzy chirurgicznej na funkcjonowanie mięśni?
  5. Jakie są potencjalne korzyści z terapii hormonalnej w kontekście przedwczesnej menopauzy według Dr Stephanie Faubion?

Zmiany hormonalne a zdrowie mięśni

Badanie Women's Health Across the Nation ujawniło, że skargi na sztywność mięśni są najczęściej zgłaszane podczas menopauzy, dotykając 54% amerykańskich kobiet w wieku od 40 do 55 lat. To również okres, w którym poziom hormonów jajnikowych znacząco spada, zwłaszcza u kobiet doświadczających przedwczesnej menopauzy, zarówno spontanicznej, jak i chirurgicznej. Dodatkowo, obniżenie poziomu testosteronu jest bardziej znaczące u kobiet z przedwczesną menopauzą.

Wpływ typu menopauzy na komfort mięśni

Nowe badanie, zaprojektowane specjalnie do oceny wpływu różnych rodzajów menopauzy na dyskomfort i funkcjonowanie mięśni u kobiet w późnej postmenopauzie w wieku 55 lat i starszych, objęło prawie 650 kobiet. Wyniki wskazują, że kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy chirurgicznej są bardziej narażone na rozwój dolegliwości mięśniowo-szkieletowych oraz sarkopenii (1) niż te, które przeszły naturalną menopauzę po 45 roku życia. Badacze teoretyzują, że ból i spadek masy mięśniowej w późnej postmenopauzie są bardziej związane z niedoborem hormonów niż z samym wiekiem.

Potencjalne długoterminowe skutki i możliwości terapeutyczne

Dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny The Menopause Society, podkreśla: "To badanie zwraca uwagę na potencjalne długoterminowe skutki mięśniowo-szkieletowe przedwczesnej menopauzy chirurgicznej, która powoduje bardziej nagłą i kompletną utratę hormonów jajnikowych, w tym estrogenów i testosteronu, niż naturalna menopauza. Stosowanie terapii hormonalnej do naturalnego wieku menopauzy ma potencjał, aby złagodzić niektóre niekorzystne długoterminowe efekty wczesnej utraty estrogenów."

Studium to stanowi ważny wkład w zrozumienie wpływu hormonalnych zmian menopauzy na zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego, otwierając drogę do dalszych badań nad strategiami zarządzania i leczenia tych zaburzeń.

Przypisy:

(1) Sarkopenia to stan chorobowy charakteryzujący się stopniową i postępującą utratą masy mięśniowej i siły mięśniowej, co może prowadzić do osłabienia i większej podatności na upadki oraz złamania. Chociaż sarkopenia jest często kojarzona z procesem starzenia się, może ona również dotyczyć młodszych osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub mają choroby przewlekłe, które negatywnie wpływają na mięśnie.

Sarkopenia ma znaczący wpływ na jakość życia i zdolność do samodzielnej aktywności fizycznej. Może także zwiększać ryzyko hospitalizacji, a w zaawansowanych przypadkach może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci. Leczenie sarkopenii obejmuje zwykle zwiększenie aktywności fizycznej, szczególnie ćwiczeń oporowych i siłowych, oraz dostosowanie diety, aby zapewnić odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych wspierających zdrowie mięśni.

Źródło: MedicalXpress