wtorek, 21 maj 2024 22:01

Dezinformacja na temat kremów SPF

Miskoncepcje na temat kremów SPF Miskoncepcje na temat kremów SPF fot: unsplash

Młodzi ludzie narażają się na ryzyko zachorowania na raka skóry, słuchając rad influencerów, którzy zniechęcają do stosowania SPF. Eksperci ostrzegają, że porady te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

  1. Jakie ryzyko niesie za sobą rezygnacja ze stosowania SPF?
  2. Jakie porady na temat SPF są szerzone przez influencerów?
  3. Co twierdzi Dr Bav Shergill na temat bezpieczeństwa kremów przeciwsłonecznych?
  4. Jakie skutki zdrowotne może mieć opalanie bez odpowiedniej ochrony SPF według Dr Richarda Parsonsa?
  5. Którzy celebryci zniechęcają do używania SPF i jakie są ich argumenty?

Niebezpieczne porady na TikToku i Instagramie

Filmy na TikToku, które twierdzą, że kremy przeciwsłoneczne zawierają chemikalia bardziej rakotwórcze niż słońce, zgromadziły dziesiątki tysięcy wyświetleń. Inne posty na Instagramie ostrzegają, że SPF robi więcej szkody niż pożytku. Zwolennicy tych teorii twierdzą, że zamiast używać SPF, należy "budować melaninę, aby radzić sobie ze słońcem". Melanina to naturalny pigment produkowany przez skórę w odpowiedzi na promienie słoneczne, który pomaga chronić ją przed uszkodzeniami UV.

Opinia ekspertów: Dr Bav Shergill i Dr Richard Parsons

Dr Bav Shergill, konsultant dermatolog w Queen Victoria Hospital w Londynie i rzecznik British Association of Dermatologists, podkreśla, że nie ma dowodów na poparcie tego trendu.

„Kremy przeciwsłoneczne są bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony skóry przed poparzeniami i innymi formami uszkodzeń słonecznych. Miliony ludzi używały kremów przeciwsłonecznych przez wiele dekad, więc możemy być pewni ich bezpieczeństwa.” - dr. Bav Shergill

Dodaje również, że opalenizna jest reakcją na uszkodzenie skóry, a tzw. "baza opalenizny" oferuje ochronę równoważną SPF 4, co jest niewystarczające do zapewnienia znaczącej ochrony.

Dr Richard Parsons, starszy wykładowca biochemicznej toksykologii w Kings College London, ostrzega, że każde oparzenie słoneczne zwiększa ryzyko raka i długoterminowych uszkodzeń skóry.

„Budowanie bazy opalenizny jest w porządku, ale nadal musisz mieć odpowiednią ochronę. Jeśli się poparzysz, zwiększasz swoje szanse na mutacje DNA, które mogą prowadzić do raka.” - dr. Richard Parsons

Zwraca uwagę na to, że uszkodzenia skóry takie jak zmarszczki mogą być trwałe i nie ograniczają się tylko do oparzeń słonecznych, które znikną po kilku tygodniach.

Celebryci szerzący dezinformacje

Influencerzy, tacy jak Lauyrn Goodman i Kirby Long, mają tysiące obserwujących i wpływają na ich decyzje dotyczące zdrowia. Goodman twierdzi, że „budowanie melaniny, aby radzić sobie ze słońcem” jest kluczowe i zniechęca do używania SPF. Kirby Long również przyznaje, że nie używa kremu przeciwsłonecznego, wierząc, że przynosi on więcej szkody niż pożytku.

Jednak eksperci medyczni ostrzegają, że takie porady mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka raka skóry. Dr Parsons podkreśla, że kremy przeciwsłoneczne mają poziomy bezpieczeństwa, które zapewniają, że zawarte w nich związki chemiczne nie powodują istotnych problemów zdrowotnych.

Eksperci medyczni zdecydowanie odradzają rezygnację z kremów przeciwsłonecznych na rzecz budowania melaniny. Zalecają stosowanie SPF, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV i zmniejszyć ryzyko raka skóry. Influencerzy powinni być bardziej odpowiedzialni za treści, które publikują, aby nie narażać zdrowia swoich obserwujących.

 

Źródło: Dailymail