wtorek, 04 czerwiec 2024 21:17

Przyczyna raka u młodych ludzi: niskie spożycie błonnika i nadmiar cukru

Wpływ odżywania na wystąpienie raka Wpływ odżywania na wystąpienie raka fot: unsplash

Naukowcy mogą być o krok bliżej rozwiązania zagadki wzrostu przypadków raka jelita grubego u stosunkowo młodych osób. Zespół amerykańskich badaczy sugeruje, że połączenie nadmiernego spożycia cukru i niewystarczającego spożycia błonnika powoduje, że jelita produkują bakterię przyspieszającą starzenie się komórek, co zwiększa ryzyko mutacji prowadzących do raka.

  • Jakie są przyczyny wzrostu przypadków raka jelita grubego u młodych ludzi?
  • Jakie bakterie mogą zwiększać stan zapalny w jelitach według badań Ohio State University?
  • Jakie są główne składniki diety wpływające na ryzyko raka jelita grubego?
  • Jakie wyniki badań przedstawiono na konferencji American Society of Clinical Oncology?
  • Jakie są potencjalne zagrożenia związane z napojami energetycznymi według badań University of Florida?

Badania nad Fusobacterium w Ohio State University

Najnowsze badania prowadzone przez zespół z Ohio State University analizowały próbki genetyczne młodych (poniżej 50 lat) i starszych osób z rakiem jelita grubego. Badacze odkryli, że młodsi pacjenci, którzy mieli diety ubogie w błonnik i bogate w cukry, wytwarzali rodzaj bakterii zwanej Fusobacterium, która zwiększa stan zapalny w jelitach. Błonnik, w przeciwieństwie do cukru, spowalnia uwalnianie glukozy we krwi i wspomaga zdrowe bakterie jelitowe, które zmniejszają stan zapalny.

"Te dane sugerują, że patogenne mikroby mogą indukować stan zapalny, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się komórek u pacjentów z wczesnym rakiem jelita grubego." - badacze

Szacują, że regularna uboga dieta może przyspieszać starzenie się komórek nawet o 15 lat w porównaniu z biologicznym wiekiem osoby.

Wpływ diety i energii na zdrowie jelit

Badania z University of Florida koncentrują się na wpływie napojów energetycznych na młodych pacjentów z rakiem jelita grubego. Zespół rekrutuje 60 pacjentów w wieku 18-40 lat, bez rodzinnej historii choroby, aby sprawdzić, czy tauryna, składnik napojów energetycznych, takich jak Red Bull, wpływa na wzrost bakterii metabolizujących H2S, które są powiązane ze zwiększoną częstością występowania raka jelita grubego.

"Nasza hipoteza jest taka, że wysokie poziomy tauryny w napojach energetycznych mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego poprzez promowanie wzrostu i aktywności metabolicznych bakterii produkujących H2S." - badacze

Wzrost przypadków raka jelita grubego u młodych dorosłych

W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba osób poniżej 50 roku życia zdiagnozowanych z rakiem jelita grubego w Wielkiej Brytanii wzrosła o 24%, co jest bardziej gwałtownym wzrostem niż w innych grupach wiekowych. Profesor Charles Swanton, brytyjski ekspert ds. raka, wyraża zaniepokojenie tym trendem.

"W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił wyraźny wzrost częstości występowania raka u młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii. Chociaż przypadki te stanowią niewielki odsetek całej populacji i są nadal stosunkowo rzadkie, trend jest ważny i wymaga dalszych badań." prof. Charles Swanton

Wyniki najnowszych badań podkreślają znaczenie diety w zapobieganiu rakowi jelita grubego, zwłaszcza u młodych dorosłych. Zwiększone spożycie błonnika i ograniczenie cukru mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka, a dalsze badania mogą dostarczyć dodatkowych dowodów na skuteczność tych interwencji.

 

Źródło: Dailymail