niedziela, 27 październik 2024 12:53

Suplementy z cynkiem rozwiązaniem na SBS

Jak cynk pomaga w leczeniu zespołu krótkiego jelita? Jak cynk pomaga w leczeniu zespołu krótkiego jelita? fot: unsplash

Nowe badania przeprowadzone przez zespół badaczy z Centrum Dziecięcego im. Johns Hopkinsa wskazują na możliwość zastosowania suplementów cynku jako wsparcia w leczeniu rzadkiego zaburzenia, jakim jest zespół krótkiego jelita (SBS). Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, mogą stanowić przełomowe odkrycie, które pozwoli poprawić skuteczność terapii u dzieci i dorosłych cierpiących na tę wyniszczającą chorobę.

  1. Na czym polega zespół krótkiego jelita?
  2. Jakie badania przeprowadzono w Johns Hopkins?
  3. Jaki wpływ na zdrowie myszy miał cynk?
  4. Jakie wyniki uzyskano na ludzkich próbkach?
  5. Czy cynk ma potencjał jako terapia SBS?

Czym jest zespół krótkiego jelita?

Zespół krótkiego jelita dotyka ok. 10 000 - 20 000 osób w Stanach Zjednoczonych, w tym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Schorzenie charakteryzuje się uszkodzeniem i skróceniem jelita cienkiego, co prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. U dzieci SBS może wystąpić jako komplikacja np. martwiczego zapalenia jelit u wcześniaków. Dzieci z tym schorzeniem mają ograniczoną zdolność przyswajania składników odżywczych, co często wymaga żywienia dożylnego i naraża na ryzyko niedożywienia, odwodnienia oraz utraty masy ciała. Tradycyjne metody leczenia, takie jak dieta specjalistyczna, zabiegi chirurgiczne, a czasem nawet przeszczepy jelita, przynoszą jedynie częściowe efekty.

Odkrycia naukowców z Johns Hopkins

W badaniach przeprowadzonych na modelu mysim z SBS badacze przyjrzeli się, jak jelito cienkie adaptuje się do nowej sytuacji, badając procesy zachodzące w kosmkach jelitowych. Kosmki, przypominające małe wypustki, odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych. Badacze zauważyli, że kosmki wydłużały się, próbując zrekompensować utratę jelita, lecz nie były w stanie w pełni przywrócić normalnej funkcji.

Przy zastosowaniu technologii RNA naukowcy zidentyfikowali istotne szlaki genowe odpowiedzialne za regenerację jelita. Przeprowadzili wszczepienie komórek macierzystych indukowanych przez człowieka do myszy, tworząc tymczasowe jelito przypominające ludzkie. Badania wykazały zwiększoną ekspresję genów transportujących cynk (SLC39A4 i SLC39A5), co miało istotne znaczenie dla poprawy regeneracji jelita.

Wpływ cynku na przyrost masy ciała i przeżywalność myszy

Naukowcy postanowili przetestować wpływ cynku na myszy z SBS, podając im płynny, wysokozinkowy suplement diety (65 mg cynku na kilogram masy ciała dziennie). Myszy na tej diecie przybierały więcej na wadze i wykazywały lepsze wskaźniki przeżywalności. Do końca pierwszego tygodnia myszy otrzymujące standardową dietę ubogą w cynk straciły 13,38% masy ciała, podczas gdy te na diecie wysokozinkowej odnotowały stratę zaledwie 7,1%. Wyniki pokazały, że bogata w cynk dieta poprawiła absorpcję składników odżywczych oraz zwiększyła długość i zdrowie kosmków jelitowych.

Potencjał zastosowania cynku w terapii SBS

Aby sprawdzić skuteczność odkrycia w ludzkiej tkance, badacze przeanalizowali próbki pobrane od 26 pacjentów (14 z SBS) poddanych zabiegom endoskopowym lub operacyjnym w Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis. Wyniki pokazały, że pacjenci z SBS mieli wyższe poziomy RNA genu SLC39A5, co sugeruje, że ich jelita zwiększyły zdolność do pozyskiwania cynku.

Odkrycia te mogą wskazywać na potencjał terapii opartych na cynku w zarządzaniu SBS. Badacze podkreślają konieczność dalszych badań, aby sprawdzić, czy suplementacja cynkiem jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu pacjentów z SBS.

 

Źródło: MedicalXpress