piątek, 14 czerwiec 2024 23:40

Czy pęknięcia na języku oznaczają, że nie powinno się pić kawy?

Co mówi język o Twoim zdrowiu? Co mówi język o Twoim zdrowiu? fot: unsplash

Niedawno na TikToku pojawiły się twierdzenia, że pęknięcia na języku to dowód, że nie powinniśmy pić kawy. W filmie, dr Anis Khalaf, zwolennik tradycyjnej medycyny chińskiej z Florydy, stwierdził, że te pęknięcia oraz gruba żółta powłoka na języku są oznakami „niedoboru yin” w organizmie - braku płynów ustrojowych. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, kawa może pogorszyć ten stan, wysuszając i ogrzewając ciało.

  1. Co oznaczają pęknięcia na języku według dr Anis Khalaf?
  2. Jakie są znane skutki uboczne nadmiernego spożycia kawy według dr Duane Mellor?
  3. Jakie są objawy białego języka?
  4. Jakie stany zdrowotne mogą powodować żółty lub pomarańczowy język?
  5. Dlaczego język może przybrać kolor czerwony i jakie to może mieć znaczenie zdrowotne?

Oznaki nadmiernego spożycia kawy

Chociaż aspekty tradycyjnej medycyny chińskiej dotyczące języka są wątpliwe z naukowego punktu widzenia, istnieją pewne zmiany na języku, które mogą wskazywać na nadmierne spożycie kawy lub inne problemy zdrowotne.

Biały język

Biały język może być oznaką kilku stanów zdrowotnych, z których niektóre wymagają leczenia. Jednym z nich jest anemia, gdzie ciało nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, co może nadać językowi blady, białawy wygląd. Innym stanem jest liszaj płaski, wysypka na języku, którą eksperci uważają za reakcję organizmu na infekcję wirusową lub niektóre leki. Białe plamy, które znikają po przetarciu, mogą być oznaką pleśniawki jamy ustnej, infekcji grzybiczej. Białe lub żółte pokrycie języka może być także wczesnym objawem szkarlatyny.

Żółty lub pomarańczowy język

Żółty język zwykle oznacza, że należy poprawić higienę jamy ustnej, ponieważ jest spowodowany przez bakterie rozwijające się w śladach jedzenia pozostawionego na języku. Palenie oraz odwodnienie mogą zwiększać ryzyko pojawienia się żółtego języka. Żółty język może być również wczesnym objawem szkarlatyny, a niektóre części języka geograficznego mogą wyglądać na żółte. Żółtaczka, objaw problemów z wątrobą, może zmienić kolor skóry, oczu i języka na żółtawy.

Czerwony język

Jasnoczerwony język może być oznaką różnych stanów zdrowotnych. Plamy na języku geograficznym mogą mieć zauważalnie czerwonawy odcień. Wczesne objawy szkarlatyny obejmują białawy lub żółtawy język, ale po rozwinięciu infekcji język staje się czerwony, opuchnięty i pojawiają się na nim guzki, co daje efekt „truskawkowego języka”. Czerwony język może również być oznaką choroby Kawasaki, która powoduje obrzęk naczyń krwionośnych w całym ciele, rzadkiego schorzenia dotykającego jedno na 25 000 dzieci w Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy niektóre zmiany na języku mogą wskazywać na nadmierne spożycie kawy, inne mogą być objawami poważniejszych problemów zdrowotnych. Dr Anis Khalaf zaleca sprawdzanie języka pod kątem znaków, które mogą sugerować, że należy unikać kawy. Niemniej jednak, jak podkreśla dietetyk dr Duane Mellor z Aston University, nadmierne spożycie kawy może prowadzić do bezsenności, drażliwości i zmienności rytmu serca. Zalecenia NHS sugerują, że 400 mg kofeiny dziennie jest bezpieczne dla dorosłych, co odpowiada czterem regularnym filiżankom kawy.

 

Źródło: Dailymail