czwartek, 20 czerwiec 2024 21:52

Styl życia, który może pomóc dożyć 100 lat

Jak dożyć 100 lat? Jak dożyć 100 lat? fot: pexels

Naukowcy ujawnili trzy najważniejsze wybory stylu życia, które mogą pomóc w dożyciu 100 lat - i nie obejmują one rezygnacji z alkoholu ani utraty wagi.

  1. Jakie są trzy kluczowe czynniki dla dożycia 100 lat?
  2. Czy konsumpcja alkoholu i stan cywilny mają wpływ na długość życia?
  3. Jakie są wyniki badań dotyczących wpływu BMI na długowieczność?
  4. Kto jest najstarszą żyjącą osobą na świecie i jaki styl życia prowadzi?
  5. Jakie zalecenia mają naukowcy dla osób w starszym wieku dotyczące stylu życia?

Kluczowe czynniki: brak palenia, ćwiczenia i zróżnicowana dieta

Eksperci zdrowotni z Chin odkryli, że najważniejszymi czynnikami dla osiągnięcia wieku 100 lat są: niepalenie, regularna aktywność fizyczna oraz spożywanie zróżnicowanej diety. Badacze z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju podkreślili, że edukacja, stan cywilny oraz konsumpcja alkoholu w późniejszym życiu nie mają znaczącego wpływu na długość życia. Co więcej, osoby mieszkające w miastach mają takie same szanse na dożycie 100 lat jak osoby zamieszkujące tereny wiejskie.

Znaczenie BMI w późniejszym życiu

Badania wykazały, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) w późniejszym życiu może faktycznie przyczynić się do dłuższego życia, nawet jeśli ktoś spędził młodsze lata, starając się zrzucić kilogramy. Naukowcy sugerują, że dla starszych osób BMI może odzwierciedlać potencjalne niedożywienie i inne przewlekłe schorzenia, zamiast być wskaźnikiem stylu życia. Badanie, opublikowane w czasopiśmie JAMA (1) Network Open, przeanalizowało dane dotyczące 5,222 osób w wieku 80 lat i więcej, z których 1,454 dożyło 100 lat.

Najstarsze osoby na świecie i ich styl życia

Najstarszą żyjącą osobą jest 117-letnia Maria Branyas z Hiszpanii. Najstarszym żyjącym mężczyzną jest Brytyjczyk John Tinniswood, który 26 sierpnia obchodzi swoje 112. urodziny. Tinniswood przypisuje swoją długowieczność spożywaniu rybnych kolacji w każdy piątek. Badacze podkreślają, że wyniki ich badań ukazują znaczenie zdrowego stylu życia, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, i podkreślają, że nigdy nie jest za późno, aby poprawić swoje nawyki zdrowotne.

Naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju sugerują, że specjalne strategie poprawy stylu życia powinny być opracowywane dla osób w starszym wieku, a korzyści płynące ze zdrowego życia powinny być promowane wśród ludzi w każdym wieku. Ponadto zachęcają decydentów do opracowania nowego systemu oceny BMI, który uwzględnia wiek, aby ludzie mogli zrozumieć korzyści płynące z wyższej masy ciała w późniejszym życiu.

Przypisy:

(1) JAMA, czyli "Journal of the American Medical Association", to jedno z najbardziej prestiżowych i szeroko czytanych czasopism medycznych na świecie. Zostało założone w 1883 roku i jest publikowane przez American Medical Association.

Czasopismo skupia się na publikacji badań naukowych, recenzji oraz komentarzy dotyczących różnych aspektów medycyny i opieki zdrowotnej. Artykuły publikowane w JAMA często mają wpływ na praktykę medyczną, politykę zdrowotną i dalsze badania naukowe w dziedzinie medycyny. JAMA jest znana z rygorystycznego procesu recenzji przez rówieśników, co zapewnia wysoką jakość i wiarygodność publikowanych materiałów.

Czasopismo to jest częścią większej rodziny czasopism JAMA Network, która obejmuje różne specjalistyczne czasopisma skupiające się na konkretnych dziedzinach medycyny, takich jak kardiologia, pediatria czy psychiatria. JAMA i jej czasopisma siostrzane są często cytowane w literaturze medycznej i są źródłem ważnych informacji dla lekarzy, badaczy, studentów medycyny i innych profesjonalistów zdrowia.

Źródło: Dailymail